Yörük Festivali temsili göçle başladı: Biz göçeriz buralardan geçeriz

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3 günlük Uluslararası Antalya Yörük-Türkmen Festivali, renkli görüntülerle dün sabah start aldı. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunuldu.

Yörük Festivali temsili göçle başladı: Biz göçeriz buralardan geçerizFestivale  Azerbaycan ve Kırgızistan’ın da aralarında olduğu 29 ülkeden ziyaretçi katılıyor.

DUALARLA YOLA ÇIKILDI

Yörük Festivali temsili göçle başladı: Biz göçeriz buralardan geçerizAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve yetkililer, yürüyüşe Yörük poşusuyla katıldı.

Yörük göçü duası ve saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Yörük göçünü temsil eden kortej, meydandan hareket etti. Korteje Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Bekir Kumbul, Yörük-Türkmen dernekleri temsilcileri katıldı. Azerbaycan, Kırgızistan gibi ülkelerden gelen misafir katılımcılar da yürüyüşe renk kattı. Başkan Muhittin Böcek ve beraberindekilerin Yörük poşusu taktığı yürüyüşte develer, kangal ve çoban köpekleri, atlar ve geleneksel giyimli Yörükler eğlenceli görüntülere sahne oldu. Kortej yürüyüşünü Karaalioğlu Parkı’nda tamamladı.

Yörük Festivali temsili göçle başladı: Biz göçeriz buralardan geçerizFestival için develer süslendi, Yörükler geleneksel kıyafetlerini giydi.

Yörük Festivali temsili göçle başladı: Biz göçeriz buralardan geçeriz

CİRİT, GÜREŞ, OKÇULUK…

8 Mayıs’ta sona erecek olan festivalde Yörük kültürü tüm yönleriyle yaşatılacak. Dans toplulukları ve yerel sanatçıların yanı sıra Musa Eroğlu, Kubat ve Zara’nın da konser vereceği festivale katılmak isteyenler için toplu taşıma araçları şehrin farklı noktalarından iki saatte bir festival alanına ücretsiz ulaşım sağlayacak. Yaklaşık 400 dönüm üzerine kurulan festival alanında 3 gün boyunca atlı cirit, at üstünde güreş, savaş oyunları, okçuluk ve halk oyunları gösterileri yapılacak. Festivale 29 ülke, il ve ilçe belediyeleri, dernekler ve kooperatifler katılıyor.

Yörük Festivali temsili göçle başladı: Biz göçeriz buralardan geçeriz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.