Dünya yavaş yavaş normalleşiyor! Polonya’da uygulanan bütün koronavirüs kısıtlamaları kalktı

Polonya’da uygulanan koronavirüs önlemleri kaldırıldı. Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, düzenlenen basın toplantısında koronavirüsle mücadele önlemlerinde alınan yeni kararı açıkladı. Alınan yeni karara göre Polonya’da 28 Mart Pazartesi gününden itibaren koronavirüs testi pozitif çıkan kişilere izolasyon zorunluluğu kalkarken, ayrıca koronavirüslü kişilerle temaslı olan kişilere uygulanan karantina şartı da kaldırıldı.

MASKE ZORUNLULUĞU DA KALDIRILDI

Bugüne kadar izolasyon ve karantinadaki kişileri kontrol etmekle yükümlü olan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sanepid ise artık yalnızca büyük salgın durumunda izolasyon ve karantina kararı verebilecek. Yurt dışından gelecek kişilere karantina şartı kalkan ülkede, kapalı alanlar ve toplu taşıma araçlarında da maske zorunluluğu kaldırıldı. Maske takma zorunluluğu yalnızca hastane ve sağlık ocakları gibi sağlık kuruluşlarında devam edecek.

GEREKÇE: TOPLUMUN BAĞIŞIKLIK KAZANMASI

Pandeminin halen devam ettiğini belirten Sağlık Bakanı Adam Niedzielski, söz konusu kararın toplumun yüzde 90-95’inin koronavirüse bağışıklık kazanmış olması sayesinde alındığını söyledi. Ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 81 olduğunu ve hayatını kaybedenlerin genelinin kronik hastalığı bulunduğunu ya da aşısız olduğunu ifade eden Niedzielski, savaş nedeniyle Polonya’ya gelen Ukraynalıların yüzde 80’inin de bağışıklık kazanmış olduğunu bildirdi.

ÜLKEDE VAKA SAYISI 8 BİNLERDE

Öte yandan Polonya Sağlık Bakanlığı tarafından bugün açıklanan verilere göre ülkede 8 bin 894 yeni Covid-19 vakası görülürken, 146 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. Son rakamlarla birlikte pandeminin başından bu yana Polonya’da tespit edilen vaka sayısı 5 milyon 924 bin 876’ya, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 114 bin 626’ya ulaştı. Yaklaşık 38 milyon nüfuslu Polonya’da aşıları tamamlanan kişi sayısı ise 22 milyon 325 bin 834 olarak açıklandı.

Dünya yavaş yavaş normalleşiyor! Polonya'da uygulanan bütün koronavirüs kısıtlamaları kalktıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.