Asker arkadaşı vesile oldu… Giresunspor’un golcüsü Umut Nayir, Cizre’de bir okula fen laboratuvarı kurdu

Spor Toto Süper Lig takımlarından GZT Giresunspor’da top koşturan Umut Nayir, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan bir okula tam donanımlı bir fen laboratuvarı kurdu.

Giresunspor’da top koşturan Umut Nayir, vatani görevini yaparken tanıştığı öğretmen Hasan Alak aracılığıyla Şırnak’ın Cizre ilçesi Nur Mahallesi’nde bulunan Metin Bostancıoğlu İmam Hatip Ortaokulu’na tam donanımlı bir fen laboratuvarı kurdurdu. Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan İke, Umut Nayir’in isminin verildiği laboratuvarının açılışını gerçekleştirdi. İke, törene gelemeyen Umut Nayir’a bu örnek davranışından dolayı teşekkür ederek, “İnşallah Umut Nayir’ın ilçemize kazandırdığı bu laboratuvarda araştıran, merak eden, öğrenmeyi öğrenen nesiller yetiştireceğiz” dedi.

“OKULUMUZA BİRÇOK FAYDASI OLDU”

Öğretmen Hasan Alak ise, Umut Nayir ile Sakarya’da askerlik yaparken tanıştıklarını ifade ederek, “Daha sonra öğretmen olarak atamam gerçekleştikten sonra Cizre’ye geldim. Cizre’de görev yaptığım okulda fen laboratuvarı olmadığı için Umut Nayir’den rica ettim. Kendisi de bizleri kırmayıp okulumuza yepyeni, tam donanımlı bir fen laboratuvarı kazandırdı. Daha öncesinde de okulumuza birçok faydası olmuştu. Spora yatkın çocuklar için spor malzemeleri, Cizre genelinde ve köy okulları projesi kapsamında başlattığımız bot ve mont kampanyasına çok büyük destekleri olmuştu. Bu vesile ile kendisine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

Asker arkadaşı vesile oldu... Giresunsporun golcüsü Umut Nayir, Cizre’de bir okula fen laboratuvarı kurdu

AYNI ZAMANDA HUKUK ÖĞRENCİSİYDİ

Daha sonra Osmanlıspor, Yeni Malatyaspor, Göztepe, Bursaspor, Ankaragücü, Beşiktaş gibi takımların formalarını terleten Umut, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okudu.

Umut Nayir’in Beşiktaş’a transfer süreci ise bir hayli sorunlu olmuştu. Öyle ki Osmanlıspor kendisi için yüksek bonservis bedeli talep etti. Hukuk öğrencisi olan Nayir, hakim olduğu alana giren bu konuyu incelemeye karar verdi.

Sözleşmesinin bitmesine 3 yıl kaldığı için FIFA kuralları gereği korunan dönem dışında kaldığını fark eden Nayir, sözleşmesini tek taraflı olarak feshedip siyah beyazlılar ile anlaştı. Daha sonra Osmanlıspor, Beşiktaş’a dava açtı, Beşiktaş Ankara ekibine cüzi bir rakam ödeyerek oyuncunun haklarına sahip oldu. Burada Umut Nayir’in hukuk bilgisi ve süreci araştırarak verileri ortaya koyması dönüm noktası oldu.

Umut Nayir de o dönem konu hakkında “Benim için istedikleri para piyasa fiyatından çok daha fazlaydı. Sözleşmemi feshederek risk aldığımın farkındaydım. Çünkü beni transfer edecek kulüp riske girmek istemezse kulüpsüz kalabilirdim.” açıklamasını yapıyordu…

OKULU BIRAKMAYI ASLA DÜŞÜNMEDİM

Umut Nayir, Goal’e verdiği röportajda, “Okulu tamamen bırakmayı hiç düşündün mü? Şayet böyle bir şey düşündüysen ailenin tutumu nasıl oldu?” sorusuna, “Ankaragücü’ne ilk gittiğimde A2 takımda oynamıştım ve iyi bir sezon geçirmiştim. Sezonu gol kralı olarak tamamladım ama ailem o dönem bana sürekli okulumun daha önemli olduğunu söylüyordu. Tabii sonradan işler yolunda gittikçe odağım futbol oldu. Başlarda okul ön plandaydı ama sonradan ibreler değişti. Ama buna rağmen okulu bırakmayı asla düşünmedim. Böyle bir düşüncem olsa bile zaten ailem buna karşı çıkar.” cevabını veriyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.